My bookmarks

Розділ 2. Батьки бажають, щоб діти були кращими, ніж вони

 Якщо запитати тих з вас, хто має вік, старший за середній: «В юності, коли ви шукали собі супутника життя, вам хотілось знайти когось гіршого за себе? Чи хотіли ви зустріти людину, кращу за вас?» Думаю, що всі дадуть однакову відповідь. Вам хотілось, щоб ця людина була кращою за вас і нітрохи не гіршою.
  Можна запитати про це кого завгодно, на Сході та на Заході, висновок буде однаковим. Також немає жодного батька, який хотів би, щоб його дитина була гіршою за нього. Припустимо, одружується якийсь красень-чоловік з красунею-жінкою, і народився у них первісток. А обличчя в цієї людини — ну просто ніяке, в порівнянні з їх обличчями, так сталося, що він таким виглядає. Але навіть і в цьому випадку, якщо хтось похвалить дитину: «А ваш малюк красивіший, ніж ви» — у батьків від таких компліментів настрій буде тільки покращуватися.
(77-102, 01.04.1975)

 Навіть якщо жінка красива, коли якийсь перехожий, подивившись на дитину, яку вона тримає на руках, скаже: «Це ж треба, цей шибеник в тисячу разів симпатичніший за маму!» — їй це тільки сподобається. Таким є батьківське серце. Ці слова означають, що мама виглядає в тисячу разів гірше за дитину. Але не знайдеться такої матері, яка, почувши такі слова, накинеться на цього перехожого: «Що ви сказали? Дитина в тисячу разів краща за мене? Ви що хочете сказати, що я в тисячу разів потворніша?» Навпаки, вона буде переповнена радістю, вона — всього лише результат.
  Сім’я, в якій бажають, щоб син був гіршим за батька, зазнає крах. Припустимо, батько був президентом, а син від нього відстає. Якщо такий стан речей буде зберігатися в сім’ї протягом декількох поколінь, вона поступово прийде до занепаду. Врешті-решт на цих людей чекає така доля, що їм захочеться крізь землю провалитися. Отже, якщо син скаже батьку: «Хіба можна, щоб я був гіршим за тебе?» Що йому відповість батько: «Ах ти, негіднику! — чи. — Правильно, намагайся бути кращим!» Що з цих двох? Батько вибере останнє.
(41-281, 17.02.1971)

 Жодний батько, призначаючи спадкоємця, який візьме відповідальність за сім’ю, не бажає, щоб його спадкоємець був гіршим за нього. Чому так? Тому що абсолютно всі батьки хочуть, щоб їх діти були кращими за них. Те ж саме вірно й по відношенню до країни. Її керівник повинен бажати, щоб його наступники були кращими за нього. Всі люди: і в сім’ї, і в державі повинні прагнути того, щоб їх наступники були кращими за них, мали більше достоїнств, ніж вони. Це — вимога, близька до вічності, вона стоїть вище всіх історичних змін. (БСІК І-1002)

 Щоб любов батьків могла тривати вічно, потрібно, щоб був хтось, хто успадкує їх традицію. Природно, спадкоємцями є діти. Ми повинні виховувати наших дітей таким чином, щоб вони стали спадкоємцями такої традиції. Більше того, нам необхідний спосіб покращити її, щоб вона мала ще більш високу цінність. Кожне покоління повинно визнавати важливість існуючої традиції і не тільки успадковувати, але й розвивати її в напрямку майбутнього.
  Така традиція може виникнути тільки в істинній сім’ї, де батьки палко бажають, щоб їх діти перевершили їх самих. Батьки, у яких є така мрія, поступово приділяють увагу своїм дітям і підтримують їх. Такі батьки з нетерпінням чекають того дня, коли їх діти зможуть перевершити їх, і віддають усі сили тому, щоб забезпечити для своїх дітей найкращі можливі умови.
  Такі батьки жертвують усім заради щастя своїх дітей, більше того, вони навіть радо підштовхують синів і доньок до того, щоб ті перевершили їх.
(БСІК І-1002)

 Коли дитина перевершує батьків, ті відчувають себе щасливими. Тому, якщо жінка народила синів і доньок, гірших, ніж вона сама, їй соромно ввійти в Царство Небесне. Батько з матір’ю повинні бути здатними любити своїх синів і доньок більше за самих себе. Якщо в дітей такий самий спосіб мислення, автоматично виникає світ любові та здійснюється Царство Небесне. (97-310, 26.03.1978)