Розділ 7. Справжнє значення прислів'я «Мир у домі — успіх у всьому»
Серед інших східної мудрості є така: «Мир у домі — успіх у всьому». От вже воістину гарні слова! Центром у домі, звичайно ж, є люди. В домі є дід, бабуся, батьки, діти, але це ще не все.
Сам дім — це все творіння в зменшеній формі. В ньому зібрано все. Коли людина каже: «Мій дім» — вона зазвичай думає про те місце, де перебувають її батько й мати, її дружина й діти, але це ще не все. В домі також є дідусь з бабусею. Крім того, є власне сам будинок, а також двір — якраз те середовище, в якому в зменшеному вигляді є все. Лише тоді людина почуває себе добре. Їй не сподобається, якщо її дідусь з бабусею живуть у неналежному оточенні. Закохане хіхікання молодої подружньої пари не йде ні в яке порівняння зі сміхом дідуся та бабусі, які дивляться один на одного.
Зморшкуваті дідусь і бабуся виглядають дуже симпатично, коли сміються: «Хо-хо-хо!»
Ви цього не знаєте, але коли дід і бабуся перебувають у повній єдності і злагоді один з одним, завдяки їх сміху, гармонія наступає в усьому. У діда сміх дуже глибокий, ось такий: «Хо-хо-хо!» Всі його жести, всі рухи неквапливі, але в них відчувається широта, висота, глибина та велич. Гармонія в усьому повинна настати, коли з’єднуються між собою три стадії — верх, середина та низ. Ось чому вона не виникає на лінії між двома точками. Через дві точки можна провести лінію, але для створення гармонійної краси лише двома точками не обійтися. Яка може бути гармонія, якщо є лише пряма лінія? Гармонія виникає лише там, де є згини та закруглення. Ось чому, для її створення, необхідно пройти, як мінімум, через три точки.
Тому, якщо є дід, повинен бути батько, який знаходиться на середньому рівні, а також нижній рівень. Взагалі, ми розглядаємо сім’ю як чотири покоління. Це — дідусь з бабусею, батьки, сама людина зі своєю дружиною і її діти.
Адже є в нас особливе слово, яке означає «жити разом з батьками та з дідом і бабусею»? Скільки рівнів при цьому існує в сім’ї? Чотири покоління, напевно, є. Іноді зустрічаються сім’ї, в яких живе разом п’ять поколінь, але, як правило, в сім’ї повинно бути чотири покоління: дід, батько, я сам і мої діти. Ось як вона повинна бути побудована. В цьому плані в «Принципі» Церкви Об’єднання говориться про три стадії: формування, зростання та завершення. Отже, якщо про гармонійні сім’ї ми говоримо, що «мир у домі» — це «успіх у всьому», то чому це так?
Якщо в домі мир, то все виходить, але чому? Просто тому, що ці слова гарно звучать? Чи ми кажемо так, щоб надати виразам поетичного вигляду? Зовсім ні. Не в тому справа. «Мир у домі» означає, що чотири покоління, на чолі з дідусем і бабусею, перебувають в повній злагоді з верху до низу — з півночі, півдня, сходу і заходу, переду і тилу, з правої та лівої сторін, зверх і знизу — це означає, що в такій сім’ї розцвітають квіти сміху. (139-12, 26.01.1986)